czwartek, 16 maja 2013

Własny framework

Postanowiłem napisać własnego frameworka PHP. Zgodnie ze wzorcem projektowym MVC (Model-View-Controller). Czyli szablon aplikacji 3-warstwowej.

Moim założeniem było stworzenie jak najcieńszego frameworka, na którym można postawić stronę www. Jak najcieńszego, ale zarazem mającego walidację formularzy (wypełnienie pól, poprawność e-maila, pesela, ochrona przed SQL injection), a także generatory list, formularzy i widoków.

Dlaczego własny, a nie gotowy, np. Zend, Symfony, Code Igniter, Yii, Cake PHP, Kohana itd.? Bo wolę samemu tworzyć strukturę klas i obiektów, hierarchię i całą architekturę, czy wreszcie własny routing, niż wgryzać się od zera w nową technologię. Co prawda trochę pobawiłem się Code Igniterem czy Yii, i nawet zrobiły na mnie miłe wrażenie, ale gdy pomyślałem sobie, że obsługa złożonych zapytań do bazy miałaby się odbywać według przygotowanych schematów frameworka, zdecydowałem, że zrobię coś własnego, gdzie będę dokładnie wiedział, co i jak się odbywa. Ano, zobaczymy, co z tego wyjdzie...

Na razie rozwijam i testuję projekt na localhoście - używam WAMP-a, gdyż bardziej mi odpowiada niż XAMP - ale gdy framework będzie kompletny, udostępnię go na jednej z moich stron.

A tymczasem zachęcam do odwiedzenia mojej bieżącej strony: http://mvc.net.pl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza