sobota, 23 czerwca 2018

Apka Node.JS na platformie Heroku

Zabawy z technologią MEAN Stack ciąg dalszy. Tym razem parę słów na temat wdrożenia. Znalazłem doskonałą platformę stworzoną właśnie do takich zadań - Heroku. Mamy tu możliwość uruchamiania aplikacji różnego typu, w tym Node.JS.

Istnieje kilka metod przesyłania kodu aplikacji na platformę: za pomocą Heroku Gita, za pomocą importu repozytorium z GitHuba, za pomocą importu z Dropboxa oraz za pomocą Container Registry. Ja wybrałem pierwszą metodę. Polega na wysłaniu kodu (git push) ze swego lokalnego repozytorium do repozytorium Gita na platformie Heroku.

Aplikacja, którą napisałem, potrzebuje bazy. Bazę mongoDB tworzę i przechowuję z kolei na platformie mLab. Gdy baza jest gotowa, tworzymy dla niej użytkownika. Dostęp do bazy uzyskujemy poprzez connection string, który zawiera nazwę hosta, numer portu, nazwę bazy, nazwę użytkownika i hasło.

Kod naszej aplikacji musi zatem posługiwać się takim stringiem. Jednak aby tych informacji nie przechowywać wprost w kodzie aplikacji - który jest przecież trzymany i potem przeglądany w repozytorium Gita - zapisałem je w zmiennych systemowych, które się tworzy z poziomu platformy Heroku.

W efekcie mamy w pełni działającą aplikację w chmurze. Wszystko odbywa się prosto, szybko i wygodnie. Do uruchomienia nie potrzebujemy ani serwera, ani hostingu, ani nawet własnej domeny. Opisane powyżej czynności ująłem w prostym tutorialu obrazkowym, który zintegrowałem z działającą aplikacją - zapraszam do zapoznania się: https://mean-stack-web.herokuapp.com.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza